SHEKSPIRI, FRYMEZIMI ROCK QE VJEN PARA 403 VJETESH

SHEKSPIRI, FRYMEZIMI ROCK QE VJEN PARA 403 VJETESH

8
1424
0
Tuesday, 23 April 2019
Vinyl

A mundet një nga gjenite absolute të letërsisë botërore të mos ndikojë në punën e disa prej grupeve me te medha te muzikes Rock?!
 

Absolutisht jo!
 

Ne 403 vjetorin e vdekjes se gjeniut te letersise boterore William Shakespeare kemi vendosur t’ju sjellim disa nga artistet BIG te cilet kane cituar direkt pjese nga punet e dramaturgut nga Stratford-upon-Avon, per te pare se sa larg jane vargjet e pavdekshme te poetit britanik.
 

Nga Radiohead te Rush, duke kaluar te Bob Dylan, Lou Reed, The Band, Elton John dhe Elvis Costello, ja homazhet qe te medhenjte e rock-ut i thurin gjigandit te letersise boterore.

 

RADIOHEAD “ROMEO & JULIET”

 

 

Frymëzimi, i deklaruar drejtpërsëdrejti nga Thom Yorke, është “Romeo dhe Xhulieta”: “Pashë versionin e Zeffirellit kur isha 13 vjeç”, tha frontmeni i bandës së Oksfordit, “qava shumë: Nuk e kuptova pse në mëngjes pasi kanë bërë dashuri, nuk kanë ikur. Kënga është e shkruar për dy njerëz që duhet të ikin para se gjërat të shkojnë keq. Është një këngë personale … “.

 

JOHN CALE “MACBETH”

 

 

Një nga linjat më të famshme të “Hamlet” – “Mjerisht, jorkez i varfër” – është transformuar Lou Reed në “Mjerisht Makbeth i Varfer”

 

LOU REED “ROMEO HAD JULIETTE”

 

Nuk eshte Verona e Montecchi dhe Capuleti, por New York-u i fundviteve 80, ku dy te dashuruar – Romeo Rodriguez dhe Juliette Bell – jane ndare nga realiteti i lindjes me perendimin.

THE BAND ” OPHELIA”

 

Kjo është, çmenduria e karakterit të “Hamlet” të kryer deri në ditët e sotme: “Hiri i të qeshurit, fantazma është e qartë / Pse gjërat më të mira gjithmonë zhduken?

 

BOB DYLAN “DESOLATION ROW”

 

Ne superklasiken e kantautorit nga Duluth-i, bejne pjese dy personazhe shakespear-jane ne versionet “And in comes Romeo, he’s moaning ‘You belong to me I believe’” dhe “Ophelia, she’s ‘neath the window, for her I feel so afraid”.

 

TITUS ANDRONICUS “TITUS ANDRONICUS FOREVER”

 

 

Citimi i tragjedise shakespear-jane trefishohet si ne emrin e bandes ashtu edhe ne titullin e kenges dhe gjithashtu edhe ne tekstin e saj.

 

ELTON JOHN “THE KING MUST DIE”

 

 

Per nje kenge qe flet per humjen e pushtetit, tekstshkruesi John Bernie Taupin therret personazhet shakespear-jane te Hamletit dhe Julio Cezarit: “No man’s a jester playing Shakespeare / Round your throne room floor / While the juggler’s act is danced upon / The crown that you once wore”.

 

ELVIS COSTELLO “MISS MACBETH”

 

 

“And everyday she lives out another love song
It’s a tearful lament of somebody done wrong
Well how can you miss what you’ve never
possessed, Miss Macbeth?”

Me qarte se kaq…

 

CORDELIA “THE TRAGICALLY HIP”

 

 

Referuar tekstit (““It takes all your power / To prove that you don’t care / I’m not Cordelia, I will not be there”) dhe ne fund fraza finale e “King Leon”, ne te cilen Cordelia, vajza e Mbretit Luan, eshte nje nga protagonistet.

 

RUSH “LIMELIGHT”

 

 

Citimi shakespear-jan gjendet ne hapje te kenges me nje dialogim prezent ne komedine “As You Like It”.

Adi Basha

Radioman

60 posts | 0 comments

http://www.radiobar-on.com

Comments are closed.