PATTY PRAVO SOT 71

PATTY PRAVO SOT 71

5
1082
2
Tuesday, 09 April 2019
Today

Sot Patty Pravo ploteson 71 vite.

 

Me poshte nje liste me kenget me te mira qe e perfaqesojne kengetaren veneciane nga paraqitjet e saj ne Sanremo por edhe nga sukseset e saj me te medha komerciale.

 

Para performances se saj ne Sanremo 2019 ajo prezantoi edhe albumin e saj te ri RED

 

 

Patty Pravo debutoi ne 1966 dhe mbeti e sukseshme dhe ne mode deri ne vitet 70.

 

Ajo u rikthye ne vitet 90 per tu ripozicionuar serish ne karriere sidomos me performancat ne skenen e Sanremos.

 

Kenget e saj me te sukseshme mbeten “La bambola” (1968), “Pazza idea” (1973), “Pensiero stupendo” (1978) dhe “…E dimmi che non vuoi morire” (1997.

 

Patty Pravo eshte kengetarja e trete italiane me e shitur e te gjitha koherave mbas Mines dhe Celentanos me mbi 110 milion kopje te shitura disqesh.

 

Degjim te kendshem dhe Urime per Nicoletta Strambelli!

 

Adi Basha

Radioman

77 posts | 1 comments

http://www.radiobar-on.com

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WP RSS Plugin on WordPress