no-cover

Bruce Dickinson: diferenca mes pilotimit dhe të kënduarit live

2
850
0
Thursday, 04 April 2019
Today
Te gjithe e dine qe kengetari dhe frontmani i grupin rock britanik Iron Maiden eshte pilot profesionist avionesh.
Nje prej formave me te medha te publicitetit te bandes britanike ne dekada ka qene grupi levizte vetem me avion (i quajtur Ed Force One) nga qyteti ne qytet dhe se se avioni i grupit pilotohej nga vete kengetari i grupit,Bruce Dickinson.
Por jo vetem. Bruce piloton linja normale avionesh dhe madje para pak kohesh ishte edhe ne Rinas duke pilotuar Albawings per te promovuar kete linje ajrore ne vendin tone.

 

 

Se fundi Bruce mbajti nje konference ku foli per perjetimet e tij si lider i nje prej bandave me te medha te historise se rock-ut ne bote dhe eksperiencat e tij si pilot.

 

I pyetur nga audienca se cfare ben nese avionit i fiken motorret, Bruce u pergjigj:
Nga eksperienca ime, nese te fiken motorret ke vetem dy ose tre mundesi;
Te perpiqesh te rindezesh motorrin e fikur dhe te kerkosh pisten me te afert per tu ulur
Nese motorri nuk ndizet por ke tjetrin ne pune, duhet te kerkosh se ku te ulesh ku te mundesh por i sigurt.
Nese te dy motorret jane prishur, mua nuk me ka ndodhur ende,  atehere shanset jane shume te pakta … por nuk do te ndodhe kurre.
Gjithsesi definitive eshte qe me e sigurt eshte te udhetosh me avion sesa ne trafik.

 

Gjate turit te fundit “The Book Of soul”, nje autobot qe po mbushte Ed Force One (Boeing 747) u perplas me nje prej motorreve te Iron Maiden ne pisten e Santiagos duke kanceluar fluturimin e rradhes se bandes britanike mbi Ande drejt Kordobas ne Kili.

 

 


 

 

Iron Maiden kane 40 vjet qe fluturojne ne cdo cep te botes dhe ja ku jane, teresisht te fresket dhe te palodhur nga udhetimet.

 

Ndersa pyetjes se ku ndryshon pilotimi me performimin live ne koncert, Bruce u pergjigj;
Mbi skene duhet te jesh i dukshem, te shikojne mijra vete dhe duhet tu pergjigjesh me te gjitha format e shprehjes. Kane paguar per tu argetuar me ty.
Ndersa ne avion asnjeri nuk te shikon dhe nuk do tja dije nese piloton mire apo keq, asnjeri nuk te thote sa i mire apo sa i keq ky pilot.
Pasagjeret kane paguar per te fluturiuar drejt destinacionit te zgjedhur dhe shkojne ne punen e tyre.
Puna si pilot kerkon vemendjem saktesi dhe te jesh i padukshem

 

Eshte pikerish kjo mosperputhje, ky plotesim qe keto dy gjera qe i bejne njera tjetres ajo qe me pelqen.

 

 

Adi Basha

Radioman

60 posts | 0 comments

http://www.radiobar-on.com

Comments are closed.