Today In Music

Fiorella Mannoia: Quello che gli “anni” non dicono!
Today

Interpretuesja romane feston sot ditëlindjen. Le t’i përshkruajmë së bashku etapat më themelore të karrierës së saj të jashtëzakonshme.   Karriera diskografike e këngëtares italiane Fiorella Mannoia, nis në fund të viteve 60, por u ngrit...

Thursday, 04 April 2019
4
416
0
30 vjet nga dasma e çuditshme e pop rock-ut
Today

Ish basisti i Rolling Stones Bill Wyman u kthye në policinë britanike pasi u shfaqën raporte që sugjeronin se ai nisi një marrëdhënie seksuale me gruan e tij të dytë, Mandy Smith, kur ajo ishte vetem 14 vjeçe!     Te lidhur prej vitesh ne fakt, The...

Thursday, 04 April 2019
3
307
0
Miguel Bosé, portreti i artistit që u rrit nga Picasso dhe Hemingway
Today

Sot ai bën 63 vjeç. Këngëtar, sigurisht. Por edhe kompozitor, aktor dhe balerin. Artisti për të cilin po flasim është Luis Miguel González Bosé, i njohur thjesht si Miguel Bosé, pesëdhjetë vite karrierë mbi shpatulla, një diskografi që përmbledh një...

Wednesday, 03 April 2019
4
344
0
CELINE – FIFTY WILL GO ON
Today

Këngëtarja kanadeze me zë të pakrahasueshëm, sot më 30 mars, mbush 51 vjeç. Shumë suksese në karrierën artistike, nisin ndoshta nga kënga e saj më e njohur, “My Heart Will Go On” e vitit 1998 kolonë zanore e filmit “Titanic”.  ...

Saturday, 30 March 2019
5
233
0
“SLOWHAND” MBUSH 74 VJEÇ
Today

Eric Patrick Clapton ka lindur më 30 mars 1945 në Ripley, në Surrey. Sot ai mbush 74 vjeç! Kitarristi britanik ka nisur të luajë si gjysëm profesionist në vitin 1962, në moshën 17 vjeçare, me grupin britanik ‘The Roosters’, me të cilin është...

Saturday, 30 March 2019
5
270
0
49 vitet e Mariah Carey
Today

Mariah Carey lindi më 27 mars të 1970 në Long Island, New York, nga prindër me origjinë irlandeze dhe afro-karaibike.     Në 1990 publikoi albumin e saj të parë homonim i cili u bë numri 1 në USA me këngën “Vision of Love”. Albumi...

Wednesday, 27 March 2019
4
458
1
74 vitet e Franco Battiato
Today

Pret sot harkun e 74 viteve Franco Battiato, muzikant ekperimentues dhe ambasador i muzikes pop ne Itali me gjysem shekulli karriere. Shume prej kengeve te tij jane risjelle ne kohe nga grupe te ndryshme si “Cerco un centro di gravita permanente”, pjese e...

Saturday, 23 March 2019
7
258
0