JA SI ËSHTË PERCJELLË “IKJA” E COBAIN NGA RADIOT SHQIPTARE NË1994 (audio)
Today

Siç e di dhe mund të na kuptojë vetëm brezi ynë, muzika e viteve 80-90, kishte një impakt të rëndësishëm në jetën e secilit prej nesh.   Të rinjtë dëgjonin dhe ndiqnin stilin e jetës se rockstar-ëve të kohës. Ndoshta në ditët e sotme kjo muzike duket shumë periferike në jetën tonë të përditshme por në fillim të viteve 90, ishte një shtysë e fuqishme drej asaj që kërkonim të bënim e të jetonim.   Gjatë punës për të ndërtuar...

7
1136
1
Friday, 05 April 2019
SOT ËSHTË DITA PËR TË RIKUJTUAR 10 KËNGËT MË TË MIRA TË NIRVANA-VE
Today

Historia e grupit “Nirvana”përfundoi papritmas, më 5 prill 1994, ditën kur Kurt Cobain humbi jetën. Grupi kishte realizuar vetëm tre albume në studio, por gjithashtu kishte mbledhur tonelata me materiale të pa publikuara dhe një numër gjigand fansësh që vazhdon të rritet vit pas viti. 25 vite pas vdekjes së Cobain, do të dëgjojmë përsëri këngët më të rëndësishme të grupit.   10. “Lounge Act” nga Nevermind (1991) Kënga tregon historinë e një njeriu që nuk është në gjendje të...

5
995
0
Friday, 05 April 2019
Kurt Cobain, ëngjëlli i mallkuar i rock-ut
Today

Më 5 prill, 25 vjet më parë, Kurt Cobain qëlloi veten me armë mbi kokë. Edhe njeriu simbol i skenës së Seattle hyri në “Club 27”, ashtu si Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, e më pas edhe Amy Winehouse.   Trupi i Kurt Cobain u gjet tre dite me vone me date 8 prill nga nje punonjes mirembajtjeje ne shtepine e tij dhe vetem ekspertiza mjeksore saktesoi daten 5 prill si daten ne te cilen ai qelloi vehten per...

4
738
0
Friday, 05 April 2019
Letra e lamtumirës së Kurt Cobain para vetëvrasjes
Today

Sot 25 vjet nga vdekja e muzikes Grunge.   Duke përdorur fjalët e një naivi, që do të pëlqente të kishte qenë një qaraman i zhburrëruar fëminor, kjo letër ka për të dalë tepër e thjeshtë për t’u kuptuar. Të gjitha paralajmërimet për rrjedhën e Pank Rokut përgjatë këtyre viteve, që nga hyrja ime e parë, te angazhimi etik me pavarësinë e pranimit të bashkësisë suaj, dolën shumë të vërteta. Unë nuk e kam provuar eksitimin duke e dëgjuar muzikën,...

4
944
0
Thursday, 04 April 2019
Francesco De Gregori mbush 68 vjeç!
Today

Sot, 68 vjeç është një nga artistët më të rëndësishëm të muzikës italiane, i aftë për të pushtuar breza italianësh edhe pas shumë vitesh, duke ruajtur hijeshinë e tij si poet dhe kompozitor.   Ne, si njohës dhe ndjekës pasionant të muzikës më të mirë italiane, nuk kishim se si linim jashtë lajmin për ditëlindjen e një personi, emrin e të cilit kemi dëgjuar të përmendet me adhurim, nga gjithkush që bën dhe e do muzikën në Itali. E kemi...

4
641
0
Thursday, 04 April 2019
Bruce Dickinson: diferenca mes pilotimit dhe të kënduarit live
Today

Te gjithe e dine qe kengetari dhe frontmani i grupin rock britanik Iron Maiden eshte pilot profesionist avionesh. Nje prej formave me te medha te publicitetit te bandes britanike ne dekada ka qene grupi levizte vetem me avion (i quajtur Ed Force One) nga qyteti ne qytet dhe se se avioni i grupit pilotohej nga vete kengetari i grupit,Bruce Dickinson. Por jo vetem. Bruce piloton linja normale avionesh dhe madje para pak kohesh ishte edhe ne Rinas duke pilotuar Albawings...

2
615
0
Thursday, 04 April 2019
Fiorella Mannoia: Quello che gli “anni” non dicono!
Today

Interpretuesja romane feston sot ditëlindjen. Le t’i përshkruajmë së bashku etapat më themelore të karrierës së saj të jashtëzakonshme.   Karriera diskografike e këngëtares italiane Fiorella Mannoia, nis në fund të viteve 60, por u ngrit fuqishëm në fillim të viteve 1980. Artistja romane, e lindur më 4 prill 1954, është një nga zërat më të dashur të muzikës italiane. Ajo ka realizuar gjithsejt 39 albume, 5 filma dhe disa prezantime dinjitoze në festivalin e Sanremos. Sot, më 4 prill...

4
691
0
Thursday, 04 April 2019