SHEKSPIRI, FRYMEZIMI ROCK QE VJEN PARA 403 VJETESH
Vinyl

A mundet një nga gjenite absolute të letërsisë botërore të mos ndikojë në punën e disa prej grupeve me te medha te muzikes Rock?!   Absolutisht jo!   Ne 403 vjetorin e vdekjes se gjeniut te letersise boterore William Shakespeare kemi vendosur t’ju sjellim disa nga artistet BIG te cilet kane cituar direkt pjese nga punet e dramaturgut nga Stratford-upon-Avon, per te pare se sa larg jane vargjet e pavdekshme te poetit britanik.   Nga Radiohead te Rush, duke kaluar...

3
245
0
Tuesday, 23 April 2019
FLORENCE THE MACHINE PER GAME OF THRONES
News

Mbas “Seven Devils” kenga e shkeputur nga albumi “Ceremonials” i 2011-es, e vendosur ne trailerin e sezonit te dyte te Game of Thrones,seriali i famshem rikthehet te bashkepunoje me Florence and the Machine. Banda e Florence Welch, ka kenduar kengen origjinale per serine e 2-te te sezonit te 8-te te filmit. Kenga titullohet “Jenny of Oldstones” dhe eshte shkruar nga kompozitori i te gjithe linjes muzikore te serialit, Ramin Djawadi.   Ketu video e re e Florence the Machine per...

3
275
0
Tuesday, 23 April 2019
ADELE NDAHET NGA BURRI QE I THONTE “HELLO”
News

Adele,30 vjece,  eshte ndare nga bashkeshorti i saj Simon Konecki, 45, vjec! Ne deklaraten zyrtare thuhet ” dakort per te rritur djalin sebashku me dashuri” Adele lindi djalin e saj Angelo ne 2012-en.  Ajo u martua me Konecki-n, nje investitor bankar mbas 5 vitesh njohjeje, ne 2016-en Adele eshte kengetarja me e shitur londineze me albumet e saj 19,21,25. Ata u martuan ne menyre private dhe sekrete ne 2016-en dhe Adele e beri zyrtare martesen vetem gjate cmimeve te 2017-es...

4
261
0
Saturday, 20 April 2019
A DO TE DESHTOJE WOODSTOCK 50?!
News

Nje atmosfere e keqe rreth  Woodstock 50, koncertit jubilar te festivalit historik qe parashikohet te mbahet me 16,17 e 18 Gusht ne Watkins Glen, ne New York. Dalja e biletave ne shitje , e parashikuar per kete te hene me date 22, eshte shtyre per dy jave mbas terheqjes se grupit Black Keys si bande kryesore e festivalit. Zerat jane hedhur poshte nga organizatori i ketij eventi, Michale Lang i cili thekson se nje superevent i tille nuk mund te...

4
214
0
Saturday, 20 April 2019
DIDO  “STILL ON MY MIND”
New Hits

Mbas 5 vitesh qetesi, doli albumi i ri i kengetares londoneze DIDO me titull “Still On My Mind”. Mbas kenges se pare te publikuar me 8 mars me titull “Hurricane” sot vjen me publikimin e kenges se dyte “Give You Up”. Ne maj Dido fillon turneun e saj mbas 15 vitesh per te mbeshtetur projektin e saj te ri.     Dido eshte kengetarja e dyte me e shitur londineze mbas Adele. Ne fillimet e saj ajo ka bashkepunuar me...

4
231
0
Saturday, 20 April 2019
“VRIMA E ZEZE” E HAPESIRES DO TE QUHET “BLACK HOLE SUN”
News

Mbas publikimit te fotove te para te “Vrimes se Zeze” nga NASA me date 10 prill dhe publikimit te fotove te ngjashmerise me koverin e albumit “Superunknown” te Soundgarden, eshte hapur nje peticion per ta quajtur zbulimin e NASA-s “Black Hole Sun” ashtu sic ishte kenga me e njohur e ketij albumi.                         Vete Tom Morello, kitaristi dhe miku i te ndjerit Chris Cornell te Soundgarden eshte shprehur entuziast...

3
197
0
Saturday, 20 April 2019
ACCEPT RIKTHEHEN DUKE SHARE JETEN
New Hits

Banda gjermane e heavy metal Accept kane nxjerre kengen e tyre te re “Life’s A Bitch”, nje dite pra fillimit te turit te tyre “Symphonic Terror” i cili nis rrugetimin neser date 20 prill nga Stadthalle Wuppertal ne Wuppertal, Germany.   Banda gjermane u udhehoq deri ne 2009-en nga Udo Dirkschneider duke ruajtur hegjemonine gjermane te bandes deri ne terheqjen e tij, vend ne te cilin erdhi amerikani Mark Tornillo me nje ngjashmeri fantastike te zerit te UDO-s.    ...

3
223
0
Friday, 19 April 2019