Këngët e U2 që bënë historinë e muzikës
Vinyl

Një guidë e këngëve më të mira, me të cilat grupi i Bono-s ka ndryshuar historinë e muzikës U2 nuk ishin këngëshkruesit më të mëdhenj, kur gjatë shkollës së mesme formuan grupin e tyre. U deshën disa vite që grupi i Dublinit të shndërrohej në grupin më të mirë botëror të historisë duke krijuar këngë epokale.   Disa nga kryeveprat e tyre, në fakt janë përfshirë në debutimin e 1980-ës, “Boy”, ndërsa tre vite më vonë, politika do të hynte...

5
839
0
Thursday, 28 March 2019
49 vitet e Mariah Carey
Today

Mariah Carey lindi më 27 mars të 1970 në Long Island, New York, nga prindër me origjinë irlandeze dhe afro-karaibike.     Në 1990 publikoi albumin e saj të parë homonim i cili u bë numri 1 në USA me këngën “Vision of Love”. Albumi “Mariah Carey” shiti 9 milion kopje në US dhe 20 milion të tjera jashtë saj. Më pas erdhën “Music Box” në 1993, DayDream” në 1995 dhe “The Emancipation of Mimi” në 2005. Mariah...

4
778
1
Wednesday, 27 March 2019
Michael Bolton mbush 65 vjeç
News

Këngëtari amerikan ka një karrierë të gjatë e të sukseshme muzikore ku spikatin më së shumti duetet e tij me artistë të ndryshëm të mëdhenj! Le ta urojme Mr Bolton duke dëgjuar disa prej hiteve të tij....

3
543
0
Tuesday, 26 March 2019
TRE GRUPET SERBE QE BENE HISTORINE E ROCK-UT NE BALLKAN
Vinyl

Serbia ishte nje prej skenave rock me te suksesshme te ballkanit te viteve 70-80 dhe konkurentet e saj shiheshin vetem ne Bosnje dhe Kroacine e atyre viteve.   RIBLJA ČORBA ”Kada Padne Noc” (Kur vjen mbrëmja), rrëfen vuajtejt e një mashkulli kur bie mbrëmja dhe është vetëm, pa të dashurën e tij. Dhe në këtë vetmi të natës, ai ndihet i pazoti, për të mos menduar për të dashurën, kërkon ndihmë, madje edhe vdekja i duket e mërzitshme…...

5
949
0
Sunday, 24 March 2019
Motley Crue – Pjesa “E Piset” e bandes me te famshme te Rock-ut
News

Doli filmi më i ri autobiografik i një prej bandave me “Fobulous” të muzikës Rock në botë, THE DIRT of MOTLEY CRUE. Duke xhiruar filmin banda 60 vjeçare gjeti energji për te kompozuar e regjistruar edhe dy këngë të reja “Ride With The Devil” dhe “Crash And Burn” përvec koverit që i bënë këngës “Like a Virgin” të Madonës. Eshtë si ujët e pakët në ditët e sotme të dëgjosh këngë Rock të reja të bëra me miellin me të...

5
546
0
Sunday, 24 March 2019
Filmi për Elton John, +18 apo në shoqërinë e prindërve!
News

Filmi për Elton John, drogë, sex e rock n roll   Kur duhet vetëm pak kohë që të shfaqet filmi biografik, dedikuar rrugës së jetës dhe të artit të Elton John, me titull “Rocketman”, diskutimet mes stafit të filmit dhe prodhuesit “Paramount”, janë akoma pa një konkluzion. “Hollywood Reporter” shkruan se filmi do të shoqërohet nga një simbol censurimi (për t’u parë vetëm nga të rriturit ose të miturit në praninë e një të rrituri). I tërë filmi në fakt,...

6
756
1
Saturday, 23 March 2019
74 vitet e Franco Battiato
Today

Pret sot harkun e 74 viteve Franco Battiato, muzikant ekperimentues dhe ambasador i muzikes pop ne Itali me gjysem shekulli karriere. Shume prej kengeve te tij jane risjelle ne kohe nga grupe te ndryshme si “Cerco un centro di gravita permanente”, pjese e albumit “La Voce Del Padrone” e vitit 1981 e risjelle nen ritmet Italo Dance 20 vjet me pas nga Eiffel 69  ...

7
492
0
Saturday, 23 March 2019